Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy?

Własny biznesWłasna firma to marzenie wielu osób, jednak decyzja o jej założeniu często bywa odwlekana ze względu na brak środków finansowych. Jak otworzyć biznes bez pieniędzy? Czy jest to w ogóle możliwe? Dowiedz się z naszego artykułu.

Uruchomienie dobrze prosperującego biznesu bez żadnego wkładu pieniężnego właściwie nie jest możliwe. Musisz bowiem pamiętać, że oprócz kosztów związanych z pozyskaniem towaru czy nabyciem sprzętu firmowego, czekają Cię opłaty związane ze składkami czy podatkami. Możesz jednak zminimalizować koszty założenia i prowadzenia działalności, a także pozyskać środki na start biznesu.

Koszty założenia i prowadzenia działalności

Koszty zarejestrowania działalności są różne w zależności od wybranej formy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki cywilnej rejestracja jest bezpłatna. Spółki handlowe z kolei wymagają zgłoszenia do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), co wiąże się z opłatami.

Prowadzenie działalności wymaga również ponoszenia określonych kosztów, na które składają się m.in.:

  • podatek dochodowy,
  • podatek VAT (przy obrotach do 200 tys. rocznie możesz zostać zwolniony z podatku),
  • ZUS,
  • prowadzenie księgowości,
  • wynajem biura czy magazynu,
  • pensje dla pracowników,
  • rachunki.

Pomysły na pozyskanie środków

Niemal każdy biznes będzie wymagał zainwestowania pieniędzy na start. Dzisiaj masz jednak wiele możliwości pozyskania środków na założenie własnej działalności oraz wsparcia w początkowej fazie działania firmy. Sprawdź, jak z nich skorzystać.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Aby otrzymać takie dofinansowanie, powinieneś mieć status osoby bezrobotnej oraz spełnić pozostałe warunki, które znajdziesz na stronie swojego Urzędu Pracy. Maksymalna wysokość dotacji to 600% średniego wynagrodzenia. Wniosek o uzyskanie dofinansowania należy złożyć w Urzędzie Pracy. Możesz także skorzystać z pomocy Sky-Shop w otrzymaniu dotacji na własny sklep online.

Dotacje unijne

Wsparcie finansowe możesz także uzyskać przez dotacje z funduszy unijnych. Informacje o naborach na poszczególne projekty znajdziesz na stronach powiatowych urzędów pracy oraz wojewódzkiego urzędu pracy. Każdy z projektów ma określone wymagania, które powinny spełnić osoby ubiegające się o dotacje.

Crowdfunding

Jeżeli masz oryginalny pomysł na biznes, możesz postarać się przekonać do niego inne osoby i pozyskać pieniądze poprzez internetową zbiórkę. W tym celu warto wykorzystać platformy crowdfundingowe.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości wspierają początkujących przedsiębiorców w pierwszych krokach stawianych w świecie biznesu. Zazwyczaj działają one przy uczelniach wyższych, ale żeby skorzystać z ich pomocy nie trzeba mieć statusu studenta. Ich działanie może się różnić w zależności od poszczególnych jednostek. Zwykle oferują wsparcie w kwestiach prawnych i księgowych.

Fundusze Venture Capital

Fundusze Venture Capital to forma wsparcia firm (najczęściej w początkowej fazie działalności), która ma charakter własnościowy. Oznacza to, że inwestor staje się współwłaścicielem spółki. Takie finansowanie najczęściej dotyczy działalności, które obarczone są wysokim ryzykiem, ale jednocześnie daje szansę na duże zyski.

Jak ograniczyć koszty prowadzenia biznesu?

Pozyskanie dofinansowania na start to nie wszystko. W wielu przypadkach możesz ograniczyć koszty związane z prowadzeniem biznesu. Skorzystaj z kilku pomysłów.

Wypróbuj działalność nierejestrowaną

Prowadzenie firmy w oparciu o działalność nierejestrowaną pozwoli Ci uniknąć opłacania ZUS-u. Sprawdzi się to szczególnie przy starcie biznesu. Pamiętaj jednak, że możesz skorzystać z tej formy jedynie, jeżeli Twój przychód z działalności w żadnym miesiącu nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia, a przez ostatnie 5 lat nie prowadziłeś działalności.

Ogranicz koszty związane z pozyskaniem towaru

Jeśli zamierzasz uruchomić biznes, największe koszty najprawdopodobniej będą związane z pozyskaniem towaru. Możesz jednak zdecydować się na sprzedaż rzeczy z drugiej ręki (ubrania, biżuterię czy dodatki do wnętrz). Dzięki temu zminimalizujesz wydatki związane z zakupem produktów do Twojego sklepu.

Jeżeli z kolei masz umiejętności manualne, możesz samodzielnie wytwarzać artykuły. Produkty handmade cieszą się dużą popularnością, a co więcej, pozwalają na uzyskanie wysokiej marży. W tym przypadku musisz jedynie uwzględnić koszty pozyskania materiałów.

Zacznij sprzedawać w dropshippingu

Dropshipping to model, który pomoże Ci skutecznie ograniczyć koszty pozyskania towaru. Magazynowaniem oraz wysyłką towaru do klienta zajmuje się w tym przypadku hurtownia, a Ty płacisz jedynie za sprzedane produkty. W ten sposób minimalizujesz także ryzyko związane z wydawaniem dużych kwot na artykuły, które mogą się nie sprzedać.

Wykorzystaj swoje umiejętności

Biznes możesz także oprzeć na Twoich umiejętnościach. Mogą to być korepetycje, copywriting, tłumaczenia, tworzenie grafik, obsługa social mediów i wiele innych. W tym przypadku musisz zadbać o sprzęt potrzebny do wykonywania pracy oraz budowanie marki osobistej, która pozwoli Ci na sprawne pozyskiwanie klientów. Jeśli możesz, zdecyduj się na pracę zdalną. W ten sposób unikniesz wydatków związanych z wynajęciem biura.

Wybierz odpowiednią platformę do prowadzenia sprzedaży

Jeśli chcesz prowadzić sprzedaż w internecie, musisz być przygotowany na koszty związane z uruchomieniem sklepu oraz integrację z narzędziami e-commerce. Wybór oprogramowania dla sklepu internetowego w abonamencie, takiego jak Sky-Shop, sprawi, że nie będziesz musiał inwestować dużej kwoty na start. Miesięczne płatności nie obciążą nadmiernie Twojego budżetu firmowego.

Jak założyć własny biznes bez pieniędzy? Podsumowanie

Jeśli masz pomysł na biznes, ale brakuje Ci środków na start, możesz skorzystać z różnorodnych opcji dotacji. Koszty związane z prowadzeniem biznesu ograniczysz też przez odpowiedni dobór asortymentu, skorzystanie z dropshippingu czy wybór oprogramowania dla sklepu internetowego w abonamencie, takiego jak Sky-Shop. Więcej informacji na temat znajdziesz pod adresem: https://blog.sky-shop.pl/jak-otworzyc-wlasny-biznes-bez-pieniedzy/ Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, możesz także uzyskać pomoc w otrzymaniu dofinansowania na swój własny e-sklep.

Komentarze