Jak obsługiwać WordPressa?

WordPressZaczynasz swoją przygodę z obsługą WordPress? Jeśli nigdy nie tworzyłeś strony ani nią nie zarządzałeś, możesz na początku czuć się nieswojo i potrzebować wskazówek. Jak obsługiwać WordPressa? Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym zdradzamy najważniejsze funkcjonalności systemu.


WordPress - poznaj najpopularniejszy system zarządzania treścią

Lata mijają, a WordPress wciąż wydaje się bezkonkurencyjny. Atutem bez wątpienia jest prosta obsługa - nawet osoba początkująca może zaprojektować swoją stronę, stworzyć bloga albo zarządzać witryną. Warto jednak wiedzieć, jakie ma funkcje, co na nim możesz stworzyć i w czym może Ci pomóc.

  • WordPress to system zarządzania treścią (po ang. CMS - Content Management System), czyli platforma, która umożliwia zarządzanie treścią strony internetowej w przyjaznym środowisku wizualnym (nie trzeba znać zasad programowania, posiadać wykształcenia informatycznego).
  • Platforma WordPress podbiła świat bloggerów, a jej niepodważalnym atutem jest opcja dodawania wpisów na stronę w formie Bloga, co wpływa m.in. na jej pozycjonowanie.
  • Strony internetowe oparte o WordPress zajmują ponad 1/3 wszystkich stron. W dużej mierze wynika to z tego, że system posiada bardzo rozbudowaną bazę bezpłatnych dodatków (wtyczek), które umożliwiają personalizację strony i dopasowanie jej do bieżących potrzeb.
  • Na WordPressie można stworzyć stronę www firmy, landing page (np. dla akcji promocyjnej), bloga, katalog usług, portfolio, platformę e-learningową, a nawet sklep online.

Jak obsługiwać WordPressa - wskazówki

Rozpoczynając przygodę w WordPressem, musisz wykonać instalację. Możesz to uczynić na darmowym serwerze lokalnym, bądź na wykupionym hostingu. Oczywiście zalecane jest zakupienie serwera i domeny.

Po zainstalowaniu wprowadź podstawowe informacje - tytuł strony czy kilka słów o firmie. Następnie w nagłówku możesz zamieścić logo swojej firmy o wymiarach 1000×288 pikseli (wejdź w zakładkę Wygląd, a następnie Nagłówek).

Ustaw odpowiedni szablon. W ofercie dostępne są darmowe skórki, ale możesz też zakupić płatne motywy, które umożliwią Ci personalizację strony. Pamiętaj, że WordPress oferuje niesamowicie szeroką gamę modyfikacji - możesz dopasowywać darmową skórkę do potrzeb i np. rozszerzać kolumny, dodawać pola tekstowe, zmieniać kolory czy grafiki.

Zastanów się, ile zakładek potrzebujesz i jaką strukturę ma mieć Twoja strona. Gdy masz już gotowy plan budowy witryny, stwórz odpowiednie Podstrony (przejdź do zakładki Strony i wciśnij Dodaj nową). W WordPress dostępne jest narzędzie do edycji treści Gutenberg, które umożliwia wstawianie gotowych modułów tekstowych, tabel, nagłówków, obrazów, zmienianie czcionek itd.

W zakładce Wygląd dostępne są liczne Widgety, czyli komponenty, które znajdą się na stronie. Mogą to być m.in. archiwa, tagi, kalendarz, kategorie, lista najnowszych wpisów czy wyszukiwarka. Wszystko to uczyni Twoją stronę bardziej przyjazną i funkcjonalną.

Oczywiście to namiastka informacji - system CMS jest niesamowicie rozbudowany i pozwala na tworzenie bardzo zaawansowanych witryn. Warto zagłębiać się w inne funkcjonalności i poznać lepiej WordPressa, by wykorzystać go do swoich potrzeb najlepiej, jak to możliwe!

Zainteresował Cię ten temat? Dowiedz się, jak wypozycjonować stronę na WordPress.

Komentarze