Integracje w sklepie internetowym - niepotrzebny wydatek czy niezbędne udogodnienie?

Integracje w sklepie internetowymW dzisiejszych czasach żaden sklep internetowy nie działa w próżni. Do prawidłowego działania potrzebuje odpowiednich narzędzi, ułatwiających zarządzanie sprzedażą, wysyłką, rozliczaniem i kontrolą stanów magazynowych. Dlatego też coraz popularniejsze stają się integracje z różnymi usługami i narzędziami, które możemy wdrożyć dzięki silnikowi PrestaShop. Czy integracje to zbędny wydatek, czy może raczej konieczność?

Integracje w sklepie internetowym - o co tak naprawdę chodzi?

Prowadzenie sklepu internetowego wydaje się relatywnie łatwym i jednowymiarowym zajęciem. Oferujemy produkty lub usługi, sprzedajemy je i inkasujemy zapłatę. Tak o biznesie e-commerce może jednak mówić tylko ten, kto nigdy nie zwrócił uwagi na szereg innych, pobocznych obowiązków i zadań koniecznych do zrealizowania w ramach podstawowej działalności sklepu.

Zarządzanie zamówieniami, sprawne kontrolowanie stanów magazynowych, obsługa błyskawicznych płatności, bezpośrednia usługa kurierska, możliwość rozszerzania kanałów sprzedaży o popularne marketplace - to wszystko stanowi klucz do zachowania odpowiedniej konkurencyjności marki, bez względu na specyfikę asortymentu, jaką oferujemy.

Popularne platformy e-commerce, z PrestaShop na czele, będącym najczęściej wybieranym rozwiązaniem oferują nam gamę integracji w ramach usług i narzędzi, które pozwolą nam w szybki i sprawny sposób zarządzać dosłownie każdym obszarem prowadzenia sklepu internetowego. Właściciel strony na początku może mieć problem z szybkim znalezieniem odpowiedniej usługi, jednak PrestaShop pomoc szybko pomoże nam w dopasowaniu narzędzi do naszych potrzeb. Na ten moment ciężko doliczyć się wszystkich możliwości zintegrowania sklepu z zewnętrznymi usługami - jest ich dosłownie tysiące, zarówno bezpłatnych, jak i tych, których wykorzystanie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Przykłady integracji sklepu internetowego z innymi narzędziami

Bez końca moglibyśmy wymieniać przykłady integracji narzędzi i usług z naszym sklepem internetowym stworzonym na silniku PrestaShop. Pierwsze, co przychodzi nam do głowy to oczywiście usługi okołosprzedażowe, oparte na rozliczeniu płatności oraz usłudze kurierskiej. Integracja z kurierami oferuje nam błyskawiczną możliwość wygenerowania gotowej etykiety z poziomu panelu administracyjnego sklepu - to ogromne ułatwienie i oszczędność czasu. Platforma błyskawicznych płatności online to dzisiaj obowiązek każdej firmy i gwarancja finalizacji koszyka już na etapie składania zamówienia.

Integracje to jednak równie często rozwiązania nieoczywiste, a niezwykle istotne, szczególnie gdy nasza marka się rozrasta i wymusza na nas realizowanie coraz to bardziej kompleksowych raportów. Przykładem takiej integracji może być połączenie platformy z narzędziem marketing automation, który zwiększy efektywność procesów poprzez automatyzację obsługi klienta czy remarketing. Takie narzędzie udoskonali też analitykę i raportowanie, dzięki czemu zawsze będziemy wiedzieli, na jakim poziomie rozwoju jest nasz biznes.

Oczywiście nie zapominamy także o największych biznesach, które już od dawna opierały swoje biznesy o zaawansowane systemy CRM czy ERP. PrestaShop zapewnia możliwość integracji sklepu z takimi programami, dzięki czemu w całej firmie wszystkie działy realizują swoje działania w oparciu o jeden informatyczny ekosystem.

Najważniejsze korzyści i zagrożenia związane z integracją

Istnieje wiele korzyści wynikających z wykorzystania integracji usług i narzędzi z naszym sklepem internetowym. Oczywiście w długim okresie większość z nich pozytywnie wpływa na wynik sprzedażowy i wzrost zadowolenia klientów z odwiedzin na naszej stronie. Wiele innych integracji usług ze sklepem postawionym na silniku PrestaShop nie są bezpośrednio wdrażane z myślą o zysku, a raczej oszczędności. Oszczędność czasu realizacji wysyłki, oszczędność pieniędzy w przypadku zaawansowanych działań analitycznych to tylko nieliczne z korzyści wynikających z wdrażania najważniejszych integracji.

Jako zagrożenia, wiele osób wskazuje koszty implementacji i brak odpowiednich usług, które być może przydałyby się w naszym sklepie internetowym. Na szczęście PrestaShop, ze względu na otwartość kodu umożliwia dowolne stworzenie dedykowanej integracji z pomocą, o ile twórca usługi zapewnia taką możliwość. Programista PrestaShop nie będzie miał żadnego problemu ze stworzeniem takiej integracji, szytej na miarę naszych potrzeb biznesowych. Nie zapominajmy także, że wciąż wiele integracji jest darmowych, a naszą decyzją jest, czy wybierać te kosztowne, czy jednak ograniczyć się do tych, które nie generują dodatkowych wydatków.

Komentarze