Faktoring cichy, jawny, ekspres czy może zaliczkowy? Jaką formę finansowania wybrać?

FaktoringFaktoring to szybka i bezpieczna forma finansowania działalności gospodarczej. Poprzez szybką wymianę faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę zadbasz o płynność finansową swojej firmy. Do wyboru masz wiele możliwości, m.in. faktoring cichy, jawny, ekspres i zaliczkowy.

Większość przedsiębiorców wie, czym jest faktoring. Jak wynika z badań firmy NFG, blisko 80 procent przedsiębiorców kojarzy tę formę finansowania. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak dokładnie działa faktoring i jakie są jego rodzaje. Jak podjąć decyzję o tym, którą formę finansowania wybrać? Przyjrzyj się wybranym rodzajom faktoringu, co z pewnością ułatwi ci wybór.

Faktoring jawny

To najpopularniejsza w Polsce forma finansowania faktur z odroczonym terminem płatności. Ten typ faktoringu działa w następujący sposób - po zgłoszeniu faktury do finansowania faktor zwraca się bezpośrednio do twojego kontrahenta z informacją, że ma on zapłacić za fakturę na specjalne konto faktora. Dzieje się tak dlatego, że została dokonana tzw. jawna cesja wierzytelności, czyli przeniesienie praw wierzyciela (twojej firmy) na nowego nabywcę (faktora).

Faktoring jawny to doskonały sposób na zdyscyplinowanie kontrahentów. Jeśli wybierzesz tę formę finansowania, faktor może zapewnić ci dodatkową usługę monitorowania terminu płatności twoich faktur - delikatnie przypominając kontrahentowi o zbliżającym się terminie wymagalności zapłaty. Autorytet zewnętrznej instytucji finansowej sprawia, że kontrahenci płacą szybciej.

Faktoring ekspres

To forma faktoringu jawnego, w którym procedura wypłaty środków została uproszczona. Faktor powiadamia kontrahenta o cesji wierzytelności automatycznie po przelewie środków na twoje konto. Nie czekasz zatem na potwierdzenie cesji przez kontrahenta - dostajesz pieniądze od ręki, a dodatkowo zapewniasz sobie korzyści, które są wyróżnikiem faktoringu jawnego - czyli m.in monitoring terminów płatności twoich faktur sprzedaży.

Faktoring cichy

Ta forma finansowania sprawdza się w sytuacjach, kiedy chcesz otrzymać pieniądze za faktury w ekspresowym tempie, nie informując o tym fakcie swojego klienta.

Zaletą tej formy faktoringu jest niewątpliwie dyskrecja i szybkość pozyskania finansowania. Musisz jednak wiedzieć, że jest on droższy od faktoringu jawnego i wymaga bardziej drobiazgowej weryfikacji twojej sytuacji finansowej, ponieważ to faktor przejmuje na siebie ryzyko transakcji. Faktoring cichy cenią sobie przedsiębiorcy z różnych branż. Dzięki faktoringowi cichemu mogą oni dostosować się do realiów rynkowych - np. odraczać terminy płatności do 30, 60 dni, w zamian zachowując dobre relacje i negocjować rabaty.

Faktoring zaliczkowy

Ten typ faktoringu jest przeznaczony dla każdego przedsiębiorcy, które potrzebuje pieniędzy na bieżące zobowiązania i realizację prac niezbędnych do ukończenia kontraktu. Działanie jest proste. Bierzesz zaliczkę na dowolny cel, realizujesz usługę i wystawiasz fakturę, następnie spłacasz zaliczkę powstałą fakturą lub rozliczasz się bezpośrednio z faktorem.

Różne typy faktoringu powstały po to, aby zaspokajać różne potrzeby firm. Współpracując z zaufanym faktorem, nie musisz decydować się wyłącznie na jeden typ finansowania. Faktoring możesz dopasować do aktualnej sytuacji swojej firmy i kontrahentów, z którymi współpracujesz.

Komentarze