Czym jest Executive Search (headhunting)? Korzyści rekrutacji dla firmy

Executive SearchMetoda rekrutacji bezpośredniej Executive Search jest usługą realizowaną przez agencje rekrutacyjne, ale zaliczaną do usług wyspecjalizowanych. Jest to sposób przeprowadzania rekrutacji najwyższej klasy specjalistów i siłą rzeczy powinni ją realizować eksperci w fachu rekrutacyjnym. Dowiedziono już, że Executive Search działa zdecydowanie skuteczniej od tradycyjnych metod rekrutacji, a w branży IT od sposobów standardowych praktycznie się odeszło.

Czym jest Executive Search?

Metoda Executive Search daje rekruterowi możliwość bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi kandydatami i dlatego obecnie jest powszechnie stosowaną metodą rekrutacji w branży IT. Jednakże w tym wypadku wymagane jest również H2H (Human to Human), czyli podejście do kandydata, w którym każdy z nich jest traktowany podmiotowo i indywidualnie. Era doboru kandydatów z polecenia albo na podstawie dokumentów aplikacyjnych już się skończyła, a przynajmniej przy rekrutacjach dla prywatnych, liczących się na rynku firm.

Executive Search to odmiana działania nazywana head-huntingiem. W dosłownym tłumaczeniu headhunter oznacza zaś łowcę głów i w Polsce tacy specjaliści od rekrutacji tak właśnie są określani.

Kluczowym w ich działaniach jest właśnie bezpośredni kontakt z ludźmi poszukującymi pracy lub zainteresowanymi jej zmianą, ale nie w wypadku Executive Search. Za pośrednictwem takiej formy rekrutacji poszukiwani są specjaliści w swych zawodach o najwyższych kwalifikacjach, a więc tacy, których na otwartym rynku pracy szukać próżno. Ich wyjątkowe i specjalistyczne umiejętności, wiedza oraz doświadczenie zapewniają im zatrudnienie bez trudu. Jakby tego było mało, takie osoby mają również w swoich miejscach pracy zapewnione zazwyczaj wysokie wynagrodzenie, szacunek oraz pewną niezależność. Dlatego też poszukiwania takich osób odbywają się w miejscach ich pracy i aby taka rekrutacja była skuteczna, czyli odniosła sukces, rekruter wykorzystuje bardzo wiele narzędzi i mechanizmów, z umiejętnością podjęcia negocjacji włącznie. Chodzi bowiem o to, że zazwyczaj poszukiwane przez takich rekruterów osoby mają być zatrudnione na wysokim, kierowniczym lub menadżerskim stanowisku, a to odpowiedzialne zadanie.

Umiejętności potencjalnych kandydatów tego rodzaju nie tylko widnieją w ich portfolio, ale do wyceny przyszłego menadżera brane są pod uwagę przede wszystkim:

  • doświadczenie,
  • kompetencje,
  • osiągnięcia,
  • dotychczasowa ścieżka kariery.

I to właśnie dzięki nowoczesnym narzędziom wykorzystywanym w ramach Executive Search możliwa jest szybka weryfikacja referencji kandydata, analiza treści jego dokumentów aplikacyjnych oraz wydanie werdyktu co do słuszności przeprowadzenia z nim wstępnych rozmów kwalifikacyjnych.

Executive Search w firmie

Tworzący firmę specjaliści realizują najbardziej skomplikowane rekrutacje właśnie z wykorzystaniem Executive Search. Projekty rekrutacyjne, które przeprowadzają, charakteryzują się wysokim standardem pod względami etycznymi, bezkonkurencyjną jakością i co najważniejsze, są skuteczne.

Bezkonkurencyjną metodą docierania do wybranych, najodpowiedniejszych kandydatów jest poszukiwanie bezpośrednie i aby uzyskać wysoką efektywność, rekruter określa model kompetencyjny kandydata wspólnie z jego ewentualnym przyszłym pracodawcą. Następnie dochodzi do szczegółowej weryfikacji kompetencji kandydata, sprawdzenie jego referencji, doświadczenia oraz osiągnięć.

Bardzo wysoko cenionymi na rynku pracy są obecnie pracownicy branży IT. W ich wypadku pod uwagę brane są oprócz wykształcenia i doświadczenia również wysoko cenione w branży tzw. kompetencje miękkie. Wówczas taka osoba należy do najlepszych kandydatów na wolne stanowisko.

Doświadczeni rekruterzy firmy są doskonale poinformowani o aktualnych trendach oraz aspektach technicznych oferowanych stanowisk pracy. Ponadto działanie headhuntera opiera się również na raportowaniu przebiegu rekrutacji, dzięki czemu przedsiębiorca ma pełną świadomość postępów i zachowuje możliwość kontroli sposobu procesu rekrutacyjnego.

Nowoczesna rekrutacja w stylu Executive Search jest gwarantem najbliższego ideałowi dopasowania nie tylko kandydata do pracodawcy, ale i na odwrót.

Dla tego celu tworzony jest też profil kandydata "idealnego". Po określeniu kompetencji twardych i miękkich, posiadanych umiejętności oraz doświadczenia branżowego, a także wymaganego w danym kierunku wykształcenia rekruter dostaje do rąk jasne i klarowne wskazówki. Chociaż jest w posiadaniu bogatej bazy danych oraz szerokiej sieci kontaktów, nie rozdrabnia swoich sił i energii na nadmiar kandydatów. Szczegóły oferty pracy są przedstawiane jedynie najbardziej do niej dopasowanym.

W konsekwencji jego działań pojawia się rezultat w postaci wyszukania perfekcyjnie dobranych pracowników, na daną chwilę niezbędnych w obsługiwanym przedsiębiorstwie. Po dokonaniu wielu skomplikowanych wyborów rekruter ostatecznie przedstawia pracodawcy jedynie kilka kandydatur.

Proces rekrutacyjny w Executive Search jest delikatny i wrażliwy. Musi być przeprowadzany z uwagą, ostrożnością oraz empatią. Jeden niewłaściwy ruch może na stałe przekreślić szanse pozyskania oczekiwanego przez pracodawcę kandydata. Dlatego właśnie pomoc w rekrutacji uzyskana od specjalistów jest tak cenna.

Podstawą nowoczesnej rekrutacji jest EmployerBranding. Zadowolony pracownik i kandydat są tutaj przekazywaną dalej informacją o satysfakcji z usług. Przez wzgląd na taką opinię do danej firmy mogą zgłosić się kolejni kandydaci z wysokimi kwalifikacjami.

Wyszukiwanie specjalistów odbywa się zazwyczaj u konkurencji, powinno więc być przeprowadzane bardzo dyskretnie. Przedsiębiorcy poszukujący wysokiej klasy specjalistów nie życzą wszak sobie, aby ktokolwiek niepowołany, a tym bardziej konkurenci dowiedzieli się o ich niedostatkach kadrowych. Dlatego rozpoznawczym znakiem rekruterów-ekspertów jest właśnie delikatność działań, co z kolei skłania przedsiębiorców do coraz częstszego korzystania z Outsourcingu Procesu Rekrutacji.

Korzyści rekrutacji Executive Search

Rekrutacja Executive Search jest ogromną oszczędnością energii, czasu oraz pieniędzy przedsiębiorców. Przy wykorzystaniu outsourcingu nie muszą konstruować w swoich firmach specjalnego działu rekrutacji. Rekrutacja powierzona specjalistom jest znacznie bardziej skuteczna.

Headhunter z doświadczeniami w rekrutacji dla branży IT jest w stanie zawsze odnaleźć się w świecie biznesu. Potrafi wykorzystać własne zasoby i posiadane sieci kontaktów. Wie doskonale z kim rozmawiać, kogo dopytać, jak przedstawiać oferty i negocjować. Jak dochodzić do kompromisów akceptowalnych przez każdą ze stron.

Jego możliwości i nowoczesne narzędzia rekrutacyjne pozwalają na docieranie do specjalistów i managerów najwyższych klas. Przyciągnięcie do reprezentowanej przez łowcę głów firmy wraz z ostatecznym zatrudnienie prawdziwych talentów jest w tym wypadku zazwyczaj jedynie kwestią czasu. Ponadto postęp technologiczny znacznie przyspieszył procesy rekrutacyjne, przynosząc pracodawcom szybsze i liczniejsze korzyści.

Kluczem jest perfekcyjne zaprezentowanie oferty, dzięki czemu maksymalnie zostaje skrócony wskaźnik time-to-hire - jego zbyt długie trwanie jest zawsze dla przedsiębiorców niepożądane, ponieważ prowadzi do powstawania nadmiernych kosztów, a także strat.

Komentarze