Executive search - co to jest?

Executive searchRekrutacja, czyli pozyskiwanie nowych pracowników do firmy, może przebiegać na różne sposoby, w zależności od tego, jakiego rodzaju specjalisty szukamy.

W przypadku wakatu na stanowisku kierowniczym o charakterze eksperckim zwykłe rozesłanie ogłoszeń z ofertą pracy i zaproszenie wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną nie wystarczy, trzeba postarać się trochę bardziej. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest tzw. executive search.

Na czym polega executive search?

Executive search to rodzaj rekrutacji bezpośredniej, czyli takiej, która zakłada aktywne poszukiwania pracownika oparte głównie na wykorzystaniu budowanej przez lata sieci kontaktów. Poszukiwania te zawsze poprzedzone są szczegółową analizą, wykonywaną przez rekrutera w porozumienia ze zleceniodawcą, czyli przyszłym pracodawcą, a jej celem jest określenie wymaganego modelu kompetencyjnego pracownika. Dopiero potem rekruter uruchamia swoją sieć kontaktów, analizuje profile potencjalnych kandydatów, dokonuje stosownej selekcji i nawiązuje kontakt z wybraną osobą. Za pomocą executive search można dotrzeć do wysokiej klasy specjalistów nieaktywnych na otwartym rynku pracy, nie poszukujących nowych ofert i niezainteresowanych ewentualną zmianą posady. Ta metoda rekrutacji zakłada też oczywiście przygotowanie i wdrożenie odpowiedniej strategii negocjacyjnej, mającej na celu przekonanie wybranego specjalisty do zrezygnowania z dotychczasowego zatrudnienia, jeśli takie posiada, i przyjęcia propozycji pracy w nowym miejscu.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie Saleshr.pl.

Jakie korzyści przynosi executive search?

Executive search, przeprowadzany zawsze przez ekspertów w tym fachu, tzw. headhunterów (łowców głów), to metoda rekrutacji charakteryzująca się dużą skutecznością. Dzięki niej możemy mieć pewność, że nasza firma wzbogaci się o najlepszego specjalistę w danej dziedzinie, profesjonalistę w każdym calu, spełniającego wszystkie postawione przed nim wymagania, jak również idealnie pasującego do reszty zespołu. W dłuższej perspektywie taka rekrutacja przyniesie bardzo duże korzyści, bo przecież zdolny i zgrany personel gwarantuje wysoką efektywność firmy i przyczynia się do jej sukcesu.

Komentarze