Ergonomiczne stanowiska montażowe dla branży elektronicznej

Stanowisko montażoweW branży elektronicznej ergonomia stanowiska pracy ma kluczowe znaczenie z uwagi na konieczność zapewnienia wysokich standardów produkcyjnych przy jednoczesnym utrzymaniu wymaganego wolumenu wytwarzanych podzespołów. Zaniedbania w zakresie ergonomii pracy najczęściej mają także negatywny wpływ na poziom bezpieczeństwa pracowników w trakcie wykonywania powierzonych im zadań.

Stanowiska montażowe, które zostały odpowiednio zaprojektowane, przygotowane i wyposażone w ergonomiczne meble przemysłowe, pozwalają utrzymać wysoką jakość wytwarzanej elektroniki, a jednocześnie zapewniają optymalne warunki pracy w obrębie poszczególnych linii produkcyjnych. Przekłada się to na redukcję ewentualnych przestojów oraz zwiększenie efektywności produkcji.

Stanowiska montażowe z ochroną ESD

Strefy ESD to miejsca, w których bezwzględnie wymagane jest zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i komponentom elektronicznym podatnym na uszkodzenia wynikające z oddziaływania wyładowań elektrostatycznych. Wyposażenie strefy ESD w odpowiednio dobrane, ergonomiczne meble przemysłowe (stoły robocze, stanowiska montażowe, krzesła itp.) pozwala praktycznie wyeliminować ryzyko wystąpienia niepożądanych mikrowyładowań elektrostatycznych i zwiększa komfort pracowników zwłaszcza podczas wykonywania powtarzalnych prac (np. montażowych).

Warto jednak mieć na uwadze, że wyposażenie danej strefy ESD w antystatyczne stanowiska montażowe czy stoły robocze nie spełni swojej roli, jeśli osoby wykonujące pracę w strefach chronionych nie zostaną gruntownie przeszkolone w zakresie zachowania zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas pracy z komponentami wrażliwymi na wyładowania elektrostatyczne.

Funkcjonalne i bezpieczne stoły robocze

Stoły robocze powinny zawsze być dobierane w taki sposób, aby spełniały bieżące wymagania i potrzeby zakładu produkcyjnego, ale również zapewniały możliwość bezproblemowej rozbudowy o dodatkowe wyposażenie czy funkcjonalności, jeśli w przyszłości okaże się to konieczne. Podejmując decyzję o wyborze stołów roboczych dla pracowników warto wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników, jak na przykład:

  • obsada danego stanowiska - ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy na danym stanowisku praca jest wykonywana w systemie wielozmianowym, przez różne osoby. W takim przypadku lepiej sprawdzą się stoły robocze o elektrycznie regulowanej wysokości, dzięki czemu poszczególni pracownicy bez problemu będą mogli dostosować wysokość stołu do własnych potrzeb;
  • charakter wykonywanych zadań - w przypadku lekkich prac montażowych nie ma zwykle potrzeby wyposażania stanowiska w stół o dużej nośności, podczas gdy w przypadku stanowisk na liniach produkcyjnych w przemyśle ciężkim duży udźwig będzie mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i ergonomii pracy;
  • oświetlenie - prawidłowo dobrane źródła światła o właściwym natężeniu mają podstawowe znaczenie dla zapewnienia wymaganej jakości i precyzji podczas prac montażowych, a także pozwalają skutecznie chronić wzrok pracowników przed nadmiernym przemęczeniem;
  • możliwość rozszerzenia funkcjonalności - stół roboczy czy stanowisko montażowe powinny oferować możliwość zamocowania lub ułożenia wszystkich narzędzi oraz urządzeń wykorzystywanych na danym stanowisku w taki sposób, by pracownik mógł po nie bez problemu sięgnąć w razie potrzeby. Wybierając stół roboczy warto wziąć pod uwagę również ewentualną konieczność doposażenia go - np. w dodatkowe akcesoria, pojemniki na komponenty, uchwyty na narzędzia itd.

PB Technik - meble przemysłowe w korzystnych cenach

PB Technik to jeden z najbardziej uznanych na polskim rynku dostawców nowoczesnych, sprawdzonych rozwiązań dla szeroko rozumianej branży elektronicznej. Dzięki wieloletniemu, praktycznemu doświadczeniu oraz wnikliwej obserwacji najnowszych branżowych trendów oferta PB Technik obejmuje starannie wyselekcjonowany wybór mebli przemysłowych i wyposażenia linii produkcyjnych od najlepszych światowych producentów.

Z pełnym asortymentem dostępnych rozwiązań można zapoznać się bezpośrednio na stronie internetowej PB Technik, do której odwiedzenia zachęcamy: https://pbtechnik.com.pl/pl/produkty/wyposazenie-produkcji/stanowiska-montazowe.

Komentarze