Dostępne systemy e-commerce a tworzenie sklepu internetowego

Tworzenie sklepu internetowegoSklepy internetowe to biznes, którym ostatnim czasem zyskuje coraz większą popularność, interesuje się nim coraz więcej osób. Wiele osób pragnie założyć i prowadzić swój własny e-commerce, jednakże każdy kto rozpoczyna działalność w tymże właśnie zakresie zadaje sobie pytanie jaką platformę sprzedaży online wybrać? Dlatego bardzo istotną rzeczą jest, aby przed podjęciem właściwej decyzji, poznać przede wszystkim jakie typy systemów do obsługi e-commerce występują, a także jakie mają wady i zalety?

Typy platform e-commerce

W momencie podjęcia decyzji o założeniu sklepu internetowego wiele osób staje przed niełatwym wyborem, którą platformę wybrać? Warto zaznaczyć, iż w obecnym czasie na rynku dostępnych jest naprawdę sporo systemów e-commerce, a większość z nich to profesjonalne i bardzo funkcjonalne platformy. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na wiele czynników między innymi: zaleca się dokonanie precyzyjnej analizy jakie dokładne funkcje ma posiadać dane narzędzie, oraz w jakiej branży biznesowej chcemy pracować. Dostępne systemy oferowane są w kilku modelach biznesowych, jednakże wśród najbardziej powszechnych systemów oferowanych przez platformy e-commerce można wymienić:

  • Saas - Software as a Service - rodzaj oprogramowania które służy jako usługa, w tym przypadku wymagana jest comiesięczna opłata w postaci abonamentu. Jest to rozwiązanie dzięki któremu otrzymujesz skuteczne wsparcie marketingowe, techniczne oraz sprzedażowe, jednak warto dodać iż ten sposób umożliwia wynajęcie sklepu, tym samym nie jest to własność na stałe
  • Open source - darmowe oprogramowanie sklepu internetowego, model biznesowy bardzo często wiąże się z koniecznością dokupienia dodatkowych wtyczek, własnej domeny oraz hostingu. Dzięki stworzeniu sklepu w ten sposób otrzymujesz go na własność
  • platformy oparte na licencji
  • platformy dedykowane

Platforma Saas

Ten rodzaj oprogramowania nazywany jest najczęściej chmurowym, korzystanie nie wymaga od właściciela specjalnego inwestowania w serwer, a platforma utrzymuje się w chmurze danej firmy, która ją utworzyła. Wykorzystanie tego rodzaju systemu e-commerce wiąże się z uiszczaniem comiesięcznej opłaty lub jeśli jest taka możliwość abonamentem rocznym. Stosując takie rozwiązanie otrzymujesz gotową do sprzedaży platformę, a samo założenie sklepu internetowego przebiega bardzo szybko i skutecznie, najczęściej trwa to maksymalnie do kilku dni. Jest to jeden z najszybszych sposobów, aby rozpocząć sprzedaż, wybierając platformę saas zyskujesz także możliwość ograniczonej modyfikacji. Wśród głównych zalet rozwiązań typu saas można wymienić:

  • niski koszt wdrożenia
  • możliwość szybkiej sprzedaży
  • wysoka dostępność
  • możliwość samodzielnej instalacji dodatkowych modułów w sklepie

Natomiast do największych wad działania sytemu zalicza się: ograniczona liczba dostępnych integracji z innymi systemami zewnętrznymi oraz ograniczone możliwości modyfikacyjne.

Platformy open source

W tej kategorii dostępne są systemy zarówno skierowane do sprzedaży produktów jak i i inne systemy, które służą głównie do zarządzania treścią. Jednakże warto zaznaczyć, iż wszystkie systemy e-commerce takie jak między innymi: Magento lub Virtuemart łączy jedna istotna cecha, bowiem są to rozwiązania, które umożliwiają modyfikację sklepu internetowego w dowolny sposób. Platforma typu open source jest bezpłatna, aczkolwiek trzeba się liczyć z kosztem jaki związany jest z hostingiem. Tego typu systemy posiadają wiele zalet między innymi: darmową licencję oraz dużo dostępnych modułów, jeżeli chodzi o wady najczęściej wymienia się fakt, iż modyfikacja sklepu wymaga sporej wiedzy technicznej.

Więcej informacji na temat tworzenia, sklepu internetowego, znajdziesz tutaj: https://blog.sky-shop.pl/tworzenie-sklepow-internetowych.

Komentarze