Dodatkowe szkolenia

Dodatkowe szkoleniaPo co dodatkowo się szkolić? Czy nie wystarczy wykształcenie, które mamy, studia podyplomowe? Okazuje się, że nie zawsze. Czasem potrzebna jest specjalistyczna wiedza, którą możemy posiąść jedynie na szkoleniach. Można zdecydować się na skorzystanie z usług firm szkoleniowych, proponujących ciekawe kursy dla absolwentów różnych kierunków studiów, jak również dla studentów czy nawet dla osób bezrobotnych.

Rodzaje kursów i szkoleń

Obecnie oferta kursów i szkoleń jest tak różnorodna, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Szkolenia dzielą się na otwarte i zamknięte.

Szkolenia otwarte

Do szkoleń otwartych zaliczamy te, na których pojawić się może praktycznie każdy. Są to między innymi kursy z zakresu tak zwanych umiejętności miękkich, np. z komunikacji społecznej czy rozwijania umiejętności osobistych: asertywności, umiejętności komunikacyjnych, negocjacyjnych, radzenia sobie ze stresem, podejmowania decyzji, rozwiązywania konfliktów. Popularne są również szkolenia biznesowe, kształtujące umiejętności efektywnego zarządzania. Na szkoleniach otwartych nie jest wymagane konkretne kierunkowe wykształcenie.

Szkolenia zamknięte

Z kolei szkolenia zamknięte obejmują kursy, szkolenia dedykowane konkretnej grupie osób, na przykład pracownikom danej firmy. Mogą one dotyczyć węższego zakresu tematycznego lub być szyte na miarę. Wiele firm decyduje się na zlecenie zaprojektowania szkolenia, które będzie wpisywało się w ich konkretne oczekiwania.

Kursy językowe

Bardzo popularne są kursy językowe, nastawione na naukę bądź też doskonalenie konkretnego języka obcego. Prym wiedzie oczywiście język angielski, aczkolwiek nie mniej popularny jest język niemiecki, hiszpański, francuski czy włoski. Komu przydadzą się szkolenia językowe? Są one zalecane pracownikom praktycznie każdej branży, zwłaszcza, jeśli nasza firma lub placówka współpracuje z zagranicą. Kompetencje językowe pozwolą nam na sprawniejsza komunikację. W wielu firmach zdolności językowe są stawiane bardzo wysoko, np. ze względu na prowadzenie rozmów w języku obcym. Na szkolenia językowe wysyłana jest zarówno kadra kierownicza, jak również sektor administracyjny, w tym sekretarki. Szkolenia z języka obcego są wymagane także u osób, pracujących w sektorze usługowo-gastronomicznym, zwłaszcza w dużych miastach, miejscowościach turystycznych, nadmorskich oraz terenach przygranicznych: w celu lepszej komunikacji z cudzoziemcami. Mogą być one organizowane zarówno jako szkolenia otwarte lub zamknięte.

Kursy dla nauczycieli

Z dodatkowych szkoleń chętnie korzystają również pracownicy oświaty, w tym nauczyciele, terapeuci, pedagodzy oraz psychologowie. Chętnie poznają oni nowe metody pracy, w tym aktywizowania uczniów. Tych specjalistów z pewnością zainteresują dodatkowe szkolenia, dotyczące kreatywności i twórczego myślenia, prowadzenia zajęć grupowych, terapii dzieci z zaburzeniami lękowymi czy emocjonalnymi. Z powodzeniem mogą wykorzystywać pozyskane informacji w swoim warsztacie pracy. Psychologowie poszerzają także swoją wiedze na temat konkretnych metod terapii, jak i pracy specjalistycznej z osobą z konkretnym zaburzeniem (np. zespołem Aspergera, autyzmem). Studia pedagogiczne czy psychologiczne, mimo wielu lat nauki oraz obszerności materiału, z jaką musi się zmierzyć każdy student, nie są w stanie przekazać całej wiedzy. Ponadto, stale prowadzące są nowatorskie badania, zmieniają się metody i koncepcje.

Szkolenia wąskospecjalistyczne

Oferowane są również szkolenia wąskospecjalistyczne, dedykowane konkretnej grupie osób, w tym szkolenia energetyczne, budowlane, kursy operatorów maszyn i urządzeń. Do tej grupy należą również szkolenia mundurowe oraz medyczne. W przypadku tych ostatnich wymagane jest posiadanie tytułu lekarza medycyny lub pokrewnych.

Kursy kwalifikacyjne i szkolenia zawodowe

A co jeśli ktoś nie ma zawodu lub chciałby się przekwalifikować? idealnym rozwiązaniem będą dla niego kursy kwalifikacyjne lub szkolenia zawodowe. Obejmują one szkolenie teoretyczne oraz naukę zawodu. Po ich ukończeniu otrzymuje się certyfikat umiejętności oraz czasem tytuł zawodowy. Zwykle to kursy masażu, ogrodnictwa, usług kosmetycznych, farmacji, administracji czy ekonomii. Po takim kursie zawodowym można również zostać fryzjerem, optykiem, mechanikiem samochodowym, kelnerem lub wykonywać profesjonalny manicure. Szkolenia zawodowe obejmują także kursy dla opiekunek osób starszych oraz asystenta osoby niepełnosprawnej, np. chorego dziecka.

Dodatkowe szkolenia - szansa czy zmarnowanie czasu

Jak widzimy, oferta dodatkowych szkoleń i kursów jest bardzo szeroka. Czy warto z niej korzystać i się dalej szkolić, czy takie kursy to jednak strata czasu? Wszystko zależy od tego, jakie kursy wybieramy i jaka jest nasza motywacja do odbycia szkolenia. Lubimy uczyć się tego, co nas interesuje i sprawia nam przyjemność. Z biegiem lat każdy wybiera sobie dziedzinę, w której chce dalej się realizować i spełniać. Z nią związana jest nasza profesja oraz chęć robienia kariery. Po pewnym czasie obecny stan wiedzy przestaje nam wystarczać i chcemy uczyć się dalej.

Jeśli wybierzemy kurs, który odpowiada potrzebom naszej profesji lub zainteresowaniom, z pewnością okaże się ciekawym sposobem na poszerzenie wiedzy oraz kompetencji. Nie zapominajmy, że każdy kurs kończy się otrzymaniem stosownego dokumentu, który zostaje z nami na zawsze. Nigdy bowiem nie wiemy, kiedy przydadzą się nam zdobyte umiejętności i kwalifikacje. Ponadto, istotna jest - wspomniana wcześniej - motywacja. Jako dorośli ludzie nie mamy już obowiązku się dalej uczyć ale mamy taką możliwość. Warto: dla tytułu, wiedzy, zmian w życiu, poszerzenia horyzontów. Pamiętajmy, że każde szkolenie jest też okazją do poznawania nowych osób oraz miejsc.

Źródła:

Komentarze