Dlaczego warto oszczędzać w IKE Plus?

OszczędzanieAby móc godnie żyć na emeryturze, należy odkładać na nią od początku naszej kariery zawodowej. Częściowo odpowiadają za to obowiązkowe składki odprowadzane do ZUS, jednak nie są one gwarancją satysfakcjonującej emerytury na ostatnie lata naszego życia. Dlatego niezbędnym jest odkładanie dodatkowych środków na starość, za pomocą różnych sposobów. Jednym z nich są IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, które pozwalają nie tylko odkładać oszczędności, ale także inwestować je z pominięciem podatków.

IKE Plus - sposób na wyższą emeryturę

Niestety, ale ZUS nie jest gwarancją godnej emerytury, przy której czeka nas spokojna starość okraszona swobodą wydatków. Dlatego warto pomyśleć już teraz, by na ostatnie lata życia mieć więcej środków i korzystać na bogato z dostępnego wolnego czasu. Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Możemy odkładać na lokacie, grać na giełdzie, inwestować w bezpieczne obligacje lub pracować więcej i ciężej, by odkładać nadwyżki do przysłowiowej skarpety. Możemy też skorzystać z rynkowych dobrodziejstw, stworzonych z myślą o przyszłych emerytach.

IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, to idealny produkt, dzięki któremu mamy szansę uzyskać wyższą emeryturę. Wszystko za sprawą możliwości inwestycji odkładanych tam środków, które za sprawą procentu składanego i długiego czasu inwestowania, mogą zamienić się za kilkanaście lat w całkiem przyzwoitą sumkę. Na IKE inwestowane są nasze prywatne środki, na które nie ma wpływu polityka państwa. Konto w IKE może założyć każda osoba, która ukończyła 18 lat. Co ważne, obywatel może posiadać tylko jedno konto IKE, dlatego warto dobrze dokonać jego wyboru. Jedną z propozycji jest konto IKE Plus od NN Investment Partners TFI, które cechuje szereg korzyści dla przyszłego emeryta.

IKE Plus za darmo i bez podatku

Oszczędzanie w ramach IKE Plus (więcej przeczytasz o tym rozwiązaniu tutaj: https://www.nntfi.pl/emerytura/ike), może przynieść wiele korzyści. Oprócz samego odkładania środków i ich powiększania za pomocą odpowiednich i długotrwałych inwestycji dochodzą jeszcze kwestie optymalizacji podatkowej. Zazwyczaj każdy inwestor musi co roku rozliczyć się z uzyskania zysków kapitałowych i odprowadzić stosowany podatek (tzw. podatek Belki). Dzięki IKE i spełnieniu kilku wymogów przyszły emeryt będzie mógł wypłacić zarobione środki bez opodatkowania. O czym należy pamiętać? Wystarczy dokonać wpłaty na swoje konto IKE Plus w 5 różnych latach kalendarzowych (maksymalna możliwa roczna wpłata jest zmienna i wynosi trzykrotność przeciętnego miesięcznego prognozowanego wynagrodzenia), a wypłaty dokonać dopiero po 60. roku życia (lub 55. roku życia po uzyskaniu świadczenia emerytalnego).

Co jeszcze zyskujemy dzięki IKE Plus, którego założenie jest całkowicie darmowe? Kontrolę nad naszymi oszczędnościami, dzięki łatwemu dostępowi przy użyciu aplikacji internetowej lub mobilnej. Swobodę we wpłacaniu środków - robimy to, kiedy chcemy i tyle, ile chcemy (do wspomnianego już maksymalnego limitu). Środki zgromadzone na koncie IKE Plus to własność prywatna, są dziedziczone i żadne ustawy o zmianach w emeryturach czy OFE nie będą miały wpływu na ich wysokość. IKE Plus to także szereg funduszy inwestycyjnych do wyboru, stworzonych z myślą o osobach, które przejdą na emeryturę za 5,10 czy dopiero 25 lat.

Podsumowując, IKE Plus to jedno z lepszych kont do oszczędzania, dzięki któremu uzyskamy w przyszłości wyższą emeryturę. Zgromadzone tam środki mogą efektywnie pracować, a konstrukcja konta pozwoli na uzyskanie optymalizacji podatkowej, dzięki czemu to w kieszeni emeryta zostanie więcej środków.

Komentarze