Dlaczego warto inwestować w energię słoneczną w 2023 roku?

FotowoltaikaEnergia słoneczna, wykorzystywana przez panele fotowoltaiczne do produkcji prądu, to odnawialne źródło energii, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze. W Polsce fotowoltaika stanowi już aż 47% krajowego rynku OZE. I chociaż obecnie zmieniły się nieco zasady rozliczania prosumentów, panele nadal stanowią kuszącą opcję dla indywidualnych użytkowników. Dziś zdradzamy, dlaczego w 2023 roku nadal warto inwestować w energię słoneczną.

Ceny energii elektrycznej wciąż rosną

Rok 2022 pokazał, jak bardzo mogą się zmieniać ceny prądu z miesiąca na miesiąc. Szacuje się, że w 2023 roku cena za 1 kWh będzie wahać się między 0,94 a 1,03 zł brutto. W stosunku do roku 2019 to podwyżka o około 62%. Warto mieć również na uwadze fakt, że podane ceny mogą jeszcze się zwiększyć.

Pamiętać trzeba też o tym, że w ramach polityki energetycznej i zastopowania wzrostu cen, polski rząd w 2022 roku wprowadził obniżkę stawki VAT na prąd z 23% do 5%. Jednak od nowego roku znów obowiązuje pierwotna 23% stawka. To z kolei sprawia, że rachunek za energię elektryczną w przeciętnym polskim gospodarstwie domowym wzrośnie nawet o 28%.

Wprowadzenie nowego systemu rozliczeń

Zgodnie z przepisami z 2022 roku system opustów zastąpił net-billing. Jak więc wygląda obecnie rozliczanie energii elektrycznej pozyskanej z fotowoltaiki? Otóż nadwyżki energii z domowej mikroelektrowni fotowoltaicznej sprzedawane są operatorowi. Wycena odbywa się na podstawie średniej ceny miesięcznej, obowiązującej na Towarowej Giełdzie Energii. Prosument nie dostaje od razu należności za sprzedaną energię elektryczną. Jest ona przelana na specjalne konto tzw. depozyt prosumencki. W momencie zwiększonego zapotrzebowania na prąd prosument będzie mógł odkupić go od sprzedawcy po bieżącej cenie rynkowej. Zapłata natomiast zostanie pobrana właśnie ze wspomnianego konta, na którym zgromadzone zostały środki za sprzedaż energii.

Czy fotowoltaika w 2023 roku się opłaca?

Zastanawiasz się, czy w obliczu rosnących cen energii oraz po wprowadzeniu nowego systemu rozliczania fotowoltaika nadal jest opłacalna? Zdecydowanie! Tego typu rozwiązanie sprzyja przede wszystkim gospodarstwom z wysoką autokonsumpcją energii elektrycznej. W najnowszym systemie rozliczeń opłaca się bowiem wykorzystywać na bieżące potrzeby energię elektryczną wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne.

Jak możemy o to zadbać? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby nie przewymiarować naszej instalacji. Jej moc powinna być możliwie jak najdokładniej dobrana do naszego średniego zużycia energii w ciągu roku. Wykorzystujmy również cały potencjał energii ze słońca. Zaprogramujmy pracę najbardziej energochłonnych urządzeń, takich jak pralka, zmywarka czy klimatyzacja, na wczesne godziny popołudniowe. Wtedy produkcja energii przez panele fotowoltaiczne jest największa. Kolejnym ze sposobów jest wybór taryfy energetycznej dwustrefowej, G12 lub G12w. Dzięki nim zapłacimy mniej za energię w godzinach nocnych, kiedy musimy pobrać ją z sieci energetycznej.

Więcej na temat energii słonecznej oraz tego, jak zwiększyć opłacalność fotowoltaiki przeczytasz na stronie E.ON Polska

Panele fotowoltaiczne

Podwyższone kwoty dotacji - kolejny argument przemawiający za inwestycją w fotowoltaikę

Kolejnym argumentem, który przemawia na korzyść paneli fotowoltaicznych, są zwiększone kwoty dotacji.

W programie Mój Prąd 4.0 możesz starać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w kwocie 6 tysięcy złotych. Do tego dofinansowaniu w kwocie 7 tysięcy złotych podlegają panele fotowoltaiczne połączone z innymi urządzeniami, na które również przewidziano dotacje:

  • do 5 tys. złotych na magazyn ciepła,
  • do 16 tys. złotych na magazyn energii,
  • do 3 tys. złotych na system zarządzania energią w budynku.

Powyższe kwoty sumują się. Oznacza to, że maksymalna kwota dotacji sięga 31 tysięcy złotych.

Oprócz tego możesz starać się także o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, przeznaczonego na wymianę starych źródeł energii i prace termomodernizacyjne, w tym zakup i montaż fotowoltaiki. Tutaj kwoty dofinansowania uzależnione są od progu dochodowego.

I tak na poziomie podstawowym roczne dochody w gospodarstwie domowym nie mogą przekraczać 135 tysięcy złotych, natomiast maksymalna kwota dotacji to 66 tysięcy złotych. Na podwyższonym poziomie dofinansowania miesięczna kwota dochodów przypadająca na członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 1894 złotych w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym, a kwota wsparcia to 99 tysięcy złotych. Natomiast na najwyższym poziomie dofinansowania dochód na osobę nie może przekroczyć 1090 złotych w gospodarstwie wieloosobowym lub 1526 złotych w gospodarstwie jednoosobowym, a kwota dofinansowania to aż 135 tysięcy złotych. Dotacje te dotyczą jednak całej inwestycji, w której skład powinny wchodzić: wymiana starych źródeł energii oraz prace termoizolacyjne.

Jeżeli zaś chodzi o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej, to maksymalna kwota dotacji to:

  • 6 tysięcy złotych dla poziomu podstawowego,
  • 9 tysięcy złotych dla poziomu podwyższonego,
  • 15 tysięcy złotych dla poziomu najwyższego.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne w 2023 roku jest nadal opłacalna, mimo zmienionego systemu rozliczeń prosumentów. Perspektywa kolejnych podwyżek prądu, inflacji i zawirowań na rynku energetyki sprawiają, że przydomowa mikroelektrownia to dobra opcja na długofalowe zmniejszenie wydatków na prąd. Już dziś umów się na konsultację i sprawdź, jakie korzyści przyniesie fotowoltaika dla Twojego gospodarstwa domowego!

Komentarze