Czy warto korzystać z darmowych rozwiązań antywirusowych?

Darmowe rozwiązania antywirusoweW poszukiwaniu oszczędności decydujemy się na wybieranie darmowych rozwiązań, również w przypadku oprogramowania antywirusowego. Czy jednak warto oszczędzać na bezpieczeństwie? Sprawdź, jakie są różnice między darmowymi a płatnymi wersjami programów antywirusowych.


Rozwiązania antywirusowe - darmowe czy płatne

Po płatne wersje programów antywirusowych częściej sięgają klienci komercyjni, ponieważ stają przed obowiązkiem zabezpieczenia ogromnej ilości prywatnych danych (jest to obowiązek narzucony przez RODO). Wrażliwe informacje mogą oczywiście znaleźć się też na komputerach prywatnych. W warunkach domowego użytkowania, bezpłatny antywirus gwarantuje ochronę, ale prawdopodobnie nie zabezpieczy w pełni wszystkich danych.

Darmowe antywirusy - przed czym chronią?

Lista zagrożeń, które czyhają na nas w cyberprzestrzeni jest ogromna. Hakerzy wymyślają coraz bardziej kreatywne sposoby na pozyskanie wrażliwych danych. Z pomocą darmowych antywirusów jesteśmy w stanie zabezpieczyć urządzenie przed najpowszechniejszymi wirusami, robakami czy koniami trojańskimi. Jednak bardziej zaawansowane oprogramowanie posiada złożone kody, w dodatku zaszyfrowane, które mogą pozostać niewykryte podczas skanowania darmowym antywirusem. Pamiętajmy również, że żaden program antywirusowy nie pomoże, jeśli nie zachowamy ostrożności w sieci i ktoś wyłudzi cenne dane, które sami przez nieuważność udostępnimy.

Darmowe antywirusy - funkcjonalność

Stworzenie wartościowego oprogramowania antywirusowego wymaga zaangażowania zespołu informatyków, analizujących nowe rodzaje zagrożeń w cyberprzestrzeni. Darmowe programy antywirusowe cechują się ograniczoną funkcjonalnością. Niektóre opcje, jak np. skanowanie kodów QR, zabezpieczenie przed phishingiem czy pełne monitorowanie sieci nie będą dostępne w darmowych wersjach. Nie ma również gwarancji, że podstawowe parametry, tj. skanowanie plików będzie cechować się taką samą wydajnością, jak w przypadku płatnego oprogramowania. W razie wątpliwości, dobrym rozwiązaniem wydaje się pobranie bezpłatnego programu na okres testowy i podjęcie decyzji o zakupie pełnej wersji na podstawie indywidualnych doświadczeń z antywirusem. Możliwość przetestowania darmowej wersji oferuje G DATA ochrona antywirusowa.

Antywirus w wersji próbnej - czy warto?

Producenci oprogramowania antywirusowego coraz częściej oferują darmowy trial. Takie rozwiązanie umożliwia przetestowanie funkcji programu antywirusowego w krótkim okresie czasu. Jeśli parametry zabezpieczające nie będą dla nas zadowalające, możemy zrezygnować z programu przed zakupem pełnej wersji, nie tracąc pieniędzy. Wybierając wariant testowy, warto sprawdzić jak duże są różnice między płatnym programem a darmowym odpowiednikiem. Producenci wychodzą z założenia, że bezpłatne oprogramowanie powinno pełnić rolę reklamy, która sprawi, że klient z czasem zakupi kompletny produkt. Dlatego charakterystyka wersji próbnej musi być jak najbardziej zbliżona do wersji premium. Darmowy antywirus G DATA to świetne rozwiązanie dla niezdecydowanych klientów. 30-dniowa wersja próbna jest dostępna w kilku wariantach dedykowanych, dla sprzętu stacjonarnego z Windowsem oraz urządzeń mobilnych z Androidem i MacOS.

Komentarze