Ceny mieszkań w Polsce - gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

Nowoczesne mieszkanieZakup mieszkania to poważna decyzja. Wiąże się ona często z kredytem mieszkaniowym albo przeznaczeniem całej, długo oszczędzanej kwoty na ten cel. Nie jest to zatem dziwne, że chcemy wybrać mądrze, również pod względem ceny jaką przyjdzie nam zapłacić za wymarzone lokum. Szukając mieszkania w Polsce warto się zatem zorientować w jakich miejscach można zapłacić za nie najmniej a gdzie pojawi się ryzyko przepłacenia. W jakim rejonie warto rozglądać się za mieszkaniem?

Gdzie jest najdrożej?

Wielkie, popularne miasta, które tętnią życiem oraz oferują mnóstwo ciekawych atrakcji są zazwyczaj wybierane jako docelowe miejsca zamieszkania i niestety przez to bardzo drogie. Popyt kształtuje ceny lokali, dlatego zarówno rynek pierwotny jak i wtórny charakteryzują się wygórowanymi kwotami, jakie trzeba zapłacić. Najwięcej gotówki wyłożyć będziemy musieli w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu oraz we Wrocławiu. Przez zawyżone ceny mieszkań w tych miastach również średnia cenowa województw, w których się one znajdują, wędruje do góry.

Mieszkania w Polsce - gdzie celować?

Jeżeli nie zależy nam aż tak na lokalizacji w dużym, gwarnym mieście jakim jest stolica bądź inne, popularne kierunki turystyczne to możemy rozważyć pozostałe opcje, które pozwolą nam zaoszczędzić na mieszkaniu. W zależności od tego czy celujemy w większe czy może mniejsze miasteczka, ceny także są zróżnicowane. Najtańsze mieszkania wśród większych miast znajdziemy m.in. w Zielonej Górze bądź Gorzowie Wielopolskim. Także Łódź okazuje się być akceptowalna, jeśli chodzi o ceny oferowanych na tamtejszym rynku lokali. Nie najgorzej wypadają również takie miasta jak Kielce, Katowice oraz Bydgoszcz.

Średnie ceny mieszkań

Średnia dla województwa Mazowieckiego to około 5000 zł za metr kwadratowy, natomiast w województwie Dolnośląskim jest to około 3500 zł, w przypadku Małopolski wynosi ona 3365 zł, na Pomorzu 3300 zł, najtańszą z najdroższych lokalizacji okazuje się być jednak Wielkopolska, gdzie za metr kwadratowy zapłacimy średnio 3200zł.

Mieszkanie w wielkim mieście - warto?

Oczywiście kiedy zamierzamy zakupić mieszkanie to przede wszystkim bierzemy pod uwagę to czy będzie tam dobra praca, perspektywy, atrakcje i co ogólnie oferuje nam miasto, w którym być może zamieszkamy. Niestety w tym przypadku rynek nie pozostaje obojętny i kształtuje ceny mieszkań tak, że mamy mało atrakcyjny wybór. Możemy zapłacić niemiłosiernie dużo za lokal i będziemy mieli atrakcyjne otoczenie oraz perspektywy na lepszą przyszłość. Drugą opcją jest tanie mieszkanie w mało interesującej okolicy, gdzie rzadko dzieje się coś ciekawego. Często nie ma tam również dobrej pracy za niezłą wypłatę. Czy warto zatem kierować się przede wszystkim ceną? Zależy czego szukamy. Jeśli celujemy w spokojne życie, bez emocji i uniesień to oczywiście warto zastanowić się nad lokalami, które są tańsze. W przypadku chęci ciągłego, dynamicznego rozwoju oraz potrzeby życia w mieście, które oferuje ciągłe atrakcje i mnóstwo propozycji spędzania wolnego czasu – wtedy raczej należy celować w większe, niestety droższe, metropolie.

Każdy zakup mieszkania powinien być przemyślany, ponieważ od lokalizacji często zależy nasze przyszłe życie. Jeśli nie możemy sobie jednak pozwolić na zakup mieszkania w centrum dużego miasta a pragniemy żyć w pokaźnych rozmiarów metropolii - warto poszukać mieszkań na przedmieściach, które również kosztują mniej a dają nam możliwość dojazdu do miasta i korzystania ze wszystkich jego uroków.

Autor: www.trzy-pokoje.pl.

Komentarze