Ogólnie ujmując istotę biznesplanu, biznesplan jest projektem przedsięwzięcia możliwego do realizacji w danych warunkach ekonomicznych. Podstawowym celem, dla którego tworzy się biznesplan jest pozyskanie środków finansowych na realizację zaplanowanego przedsięwzięcia, np. rozpoczęcie działalności gospodarczej lub inwestycja ( zakup nowych maszyn, technologii ) środki te są konieczne, gdyż sami nie posiadamy odpowiednich środków mogących w pełni zrealizować naszą wizję działalności gospodarczej.
Jednak biznesplan to nie tylko środki na otwarcie nowej działalności, może być również stworzony w celu przeprowadzenia restrukturyzacji istniejącego już przedsiębiorstwa na które potrzebne są duże środki finansowe.
Biznesplan - wzór przykład
Podstawowymi elementami biznesplanu są:
Streszczenie
Pierwszym elementem biznesplanu jest streszczenie. Przedstawia ono ogólny pomysł na działalność gospodarczą. Musi być przedstawione krótko i zawierać najważniejsze informacje dotyczące naszej działalności (coś na wzór streszczenia książki). Ponadto streszczenie zawiera zapotrzebowanie na środki finansowe (opis ile środków i na co potrzebujemy), a także spodziewane efekty ekonomiczne jakie ma przynieść nasza działalność.
Charakterystyka przedsiębiorstwa
Pierwszą częścią biznesplanu jest charakterystyka przedsiębiorstwa, czyli opis zaplanowanej działalności. Taka charakterystyka powinna obejmować:
- rodzaj prowadzonej działalności
- siedzibę oraz miejsce prowadzenia działalności gospodarczej
- dane identyfikacyjne
Analiza rynku
Kolejną częścią biznesplanu jest analiza rynku. W analizie rynku ujmuje się:
- przedstawienie kontrahentów
- przedstawienie głównych konkurentów czyli największej konkurencji
- zakres działalności
- analiza SWOT
Charakterystyka prowadzonej działalności
W etapie biznesplanu - charakterystyka prowadzonej działalności ujmuje się:
- przedstawienie produktu lub usługi
- przedstawienie technologii czyli między innymi kto opracował technologię, czy jest własna czy kupna
- asortyment
- dostawcy
Plan marketingowy
Plan marketingowy obejmuje standardowo: strategię marketingową w oparciu o koszty, formy dystrybucji oraz strategię promocji.
Organizacja i zarządzanie
Kolejnym etapem biznesplanu jest organizacja i zarządzanie. Ujmuje się w nim strukturę organizacyjną, liczbę zatrudnionych pracowników oraz ich kwalifikacje zawodowe, a także system wynagrodzeń pracowników.
Plan finansowy
W planie finansowym należy obowiązkowo umieścić:
- przedstawienie bieżącej sytuacji finansowej
- koszty przedsięwzięcia
- symulacja efektywności przedsięwzięcia przez doliczenie w którym momencie przychody osiągnięte z inwestycji zapewnią zwrot kosztów, a w którym momencie powinien pojawić się zysk, który de facto jest głównym czynnikiem dla któremu tworzy się biznesplan i prowadzi działalność gospodarczą
Załączniki
Ostatnim elementem biznesplanu są załączniki. W zależności od prowadzonej działalności załączniki mogą się nieco różnić, ale zazwyczaj zalicza się do nich między innymi sprawozdania finansowe, projekt budowlany i inne.
Biznesplan jest bardzo ważną, o ile nie najważniejszą, częścią naszej działalności, bowiem od niego zależy czy dostaniemy wsparcie finansowe i czy w ogóle spełnimy wizje o naszej działalności gospodarczej. Biznesplan musi być przemyślany i dokładnie przeliczony jeśli chodzi o koszty. Nie jest łatwo stworzyć dobry biznesplan nie wystarczy tylko dobry pomysł, musi być on jeszcze realny i dokładnie opisany jeśli chodzi o oczekiwane efekty w stosunku do wydatków, żeby otrzymać wsparcie finansowe trzeba mieć naprawdę pomysł wart uwagi, który ma szanse na osiągnięcie w przyszłości zysku.
Komentarze