5 sposobów, by przekonać klienta do naszego produktu

Przekonanie klienta do produktuKażdego roku powstaje coraz więcej sklepów internetowych, a rynek polskiego e-commerce rośnie w bardzo dynamicznym tempie. Oznacza to nie tylko większy wybór towarów i usług, ale także większy problem ze zdobyciem klienta.

Przekonanie konsumenta, żeby kupił ten konkretny, a nie inny produkt, nie jest wcale prostym zadaniem tym bardziej, że w internecie panuje ogromna konkurencja. Jak wynika z raportu PwC, w Polsce działa już ponad 12 tys. e-sklepów, a wartość rynku e-commerce intensywnie rośnie z roku na rok - w 2013 roku były to 22 miliardy złotych, a prognozuje się, że już w br. rynek osiągnie poziom 33 miliardów złotych.

Nic dziwnego, skoro systematycznie przybywa również w Polsce internautów - o ile jeszcze 5 lat temu było ich 17,6 milionów, w ubiegłym roku szacowano ich liczbę na 21,7 milionów. Z badań PwC wynika również, że ponad 35% użytkowników sieci robi zakupy w internecie kilka razy w miesiącu. Polacy coraz chętniej wydają pieniądze w sklepach online, ale trzeba ich do tego przekonać w odpowiedni sposób. Sprzedawcy wykorzystują różne strategie w tym celu.

1. Nawiązanie relacji z konsumentem

Tradycyjna reklama jest coraz częściej ignorowana przez konsumentów, dlatego firmy szukają nowych sposobów na skuteczne dotarcie do potencjalnych klientów, wykorzystując do tego na przykład content marketing. Jest to strategia długoterminowa, której zadaniem staje się nawiązanie silnych relacji z odbiorcą poprzez dostarczenie mu wartościowych treści. W ten sposób firmy udostępniają informacje, które pomagają rozwiązać problemy użytkowników i budują własną pozycję jako eksperta w danej dziedzinie. Content marketing nastawiony jest także na wzmocnienie rozpoznawalności marki, budowanie zaufania i lojalności klientów, pozyskiwanie leadów, które później będzie można przekonwertować w klientów. Konsument, który identyfikuje się z danym brandem, jest bardziej skłonny do zakupu produktu. O sile marketingu treści świadczy fakt, że firmy przeznaczają coraz większe budżety w generowanie nowego, wartościowego contentu i coraz więcej przedsiębiorców wykorzystuje ten sposób nawiązania kontaktu z konsumentem. W ramach strategii content marketingu używane są różne kanały dystrybucji treści, wykorzystywany jest także coraz większy potencjał social media.

2. Ważna jest opinia!

Badania serwisu Opineo.pl pokazują, że Polacy nie tylko coraz częściej dokonują zakupów w internecie, ale również coraz częściej pozostawiają na ten temat opinie. Jednocześnie przed decyzją zakupową sami również poszukują opinii innych klientów. Okazuje się, że rekomendacje innych są magnesem przyciągającym do e-sklepu. Dane pokazują, że ponad 45% internautów sprawdza wiarygodność sklepu internetowego i jakość konkretnego produktu, poszukując na jego temat opinii. W takim przypadku można mówić o społecznym dowodzie słuszności: "skoro tyle innych osób było zadowolonych z zakupu danego produktu, ja również powinienem go kupić". Dlatego skutecznym sposobem przekonania do oferty może być również pokazywanie przy produkcie opinii i prowadzenie marketingu szeptanego np. na forach internetowych.

3. Prezentacja produktu

Odpowiednie przygotowanie opisów produktów również może przyczynić się do podjęcia decyzji zakupowej. Ważne, żeby opisy te nie tylko były oryginalne i wyczerpujące w informowaniu o funkcjach oraz możliwościach danego produktu, jak również pokazywały korzyści z jego posiadania. Mogą również zawierać wezwanie do działania (np. "Nie czekaj, przetestuj!" itp.). Opisy można ponadto wzbogacić odnośnikami do artykułów na blogu, które w dokładniejszy sposób omawiają zastosowanie danych produktów.

4. Freemium

Kolejnym sposobem na przekonanie klienta do zakupu jest tzw. freemium. Taki model biznesowy polega na udostępnieniu za darmo produktu lub usługi w wersji podstawowej, zaawansowane funkcje lub dodatkowe treści pozostawiając na płatny kanał premium. Klient, który przekona się do testowej lub podstawowej wersji, będzie bardziej skłonny wykupić wersję zaawansowaną. Szczególnie dobrze sprawdza się taki model biznesu w przypadku oprogramowania. Okazuje się, że 98% dochodu ze sprzedaży aplikacji na platformę Android pochodzi z freemium.

5. Klienci mobilni

Już 16% ruchu w polskim internecie generują użytkownicy mobilni, a - jak wynika z danych grupy badawczej Ipsos - jeszcze 2 lata temu wartość handlu w kanale mobilnym wynosiła 1,5 miliarda złotych, natomiast w 2016 roku przewidywany jest wzrost do poziomu 3,5 miliarda złotych. Do tego 37% użytkowników smartfonów poszukuje często za pomocą swoich mobilnych urządzeń informacji o sklepach i produktach. Konsumenci dokonujący zakupów za pomocą telefonów i tabletów to coraz większa i coraz ważniejsza grupa docelowa. Wykorzystanie kanału mobilnego może stać się również doskonałym sposobem na przekonanie użytkownika do konkretnego produktu. Wielu sprzedawców, również posiadających sklepy stacjonarne, oferuje już różnego rodzaju aplikacje, które nie tylko pomagają w dokonywaniu zakupów, ale też informują o aktualnych promocjach, konkursach oraz są skutecznym kanałem komunikacji z konsumentem. Nierzadko umożliwiają również poznanie preferencji i przyzwyczajeń użytkownika, a dane te można potem wykorzystać, przygotowując ofertę sprzedażową.

Tak naprawdę różne sposoby i działania marketingowe mogą być skuteczne w przekonywaniu klienta do produktu. Wiele zależy jednak od specyfiki danej grupy docelowej oraz od strategii promocji. Warto wykorzystywać nowe, oryginalne pomysły, nie zapominając przy tym o rozwiązaniach sprawdzonych.

Komentarze